Moti ne kosove 2019. E Enjte 26 Shtator 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Moti nesër dhe ditëve në vazhdim! (24.12.2019.)

Moti ne kosove 2019

Artana is an archaeological site. This alpine or sub alpine climate surrounds areas like Kopaonik and the Sar Mountains and is even colder than the Kosovo subtype. Prandaj, kush shperngulet ben hixhret per shkak te All-llahut dhe te derguarit te Tij, shperngulja hixhreti e tij eshte per All-llahun dhe te derguarin e Tij. In 1999, a base of the United States Army was established in the City. Kosovo is a relatively small territory.

Next

Moti në Kosovë

Moti ne kosove 2019

Ferizaj Albanian: Ferizaji , or Uroševac Serbian Cyrillic: Урошевац; old name: Ferizović Феризовић , is a city and municipality located in the Ferizaj District of Kosovo. Temperaturat do të vijojnë me rënie në mëngjes dhe rritje në mesditë. The atmospheric masses as well as its location in relation to other countries and two separate bodies of water have much to do with its climate. This means that people there would be pretty much enjoying the winter season all year long! In the outer wall of the fortress a large cross is visible, built into the stones. And, there are two major climate subtypes: Kosovo and Dukagjin.

Next

Moti në Kosovë — Zgjedhjet 2019

Moti ne kosove 2019

Ferizaj has always been considered as a city where tolerance and coexistence in terms of religion and culture has been part of the society in the last centuries. Parashikimi për periudhën 28 dhjetor 2019 — 1 janar 2020: 28. The average summer temperature for all territories combined is approximately 72 degrees F high and 27 degrees F low. Herë pas here priten vranësira, intervale kohore me diell, ndërsa në Kosovë në disa rajone do të ketë reshje të herëpashershme shiu dhe bore. This event is described by Konstantin Mihailović from Ostrovica near Novo Brdo, who was taken by the Ottomans along with some 300 other boys to be trained as Janissaries.

Next

Prizren

Moti ne kosove 2019

Ditëve të ardhshme do të ketë qarkullim të mjaftueshëm ajror, që do të shpërndajë ndotësit të cilët ditëve të kaluara janë përqendruar pranë sipërfaqes tokësore. Në Shqipëri nesër do të mbajë mot me vranësira dhe intervale kohore me diell. Relative: — Eshte Lageshtia Relative , Me lageshti Relative kuptojme raportin midis Lageshtise Absolute ne vleren me te larte te saj e cila varet nga vlera aktuale e temperatures se ajrit. All of the higher ranking Serbian officials were executed after the castle fell, with the younger men and boys being taken captive to serve in the Ottoman Army, and some 700 young Serbian women and girls being taken to be wives to Ottoman commanders. Nje lexim prej 100% Lageshti Relative do te thote qe ajri eshte totalisht i ngopur me uje dhe nuk mban më, gje e cila krijon mundesine per te rene shi.

Next

Ferizaj

Moti ne kosove 2019

Nga dita e diel fusha anticiklonike me masa më të ngrohta ajrore do të depërtojnë mbi rajon, që do sjellin kthjellime dhe rritje të mëtutjeshme të temperaturave mbi vlera mesatare. Ditëve të ardhshme do të mbajë mot i ndryshueshëm. Këtu, gjithashtu, vlen për t'u theksuar se rreth 95% e shirave të të gjithë vendit bien në sezonin dimëror. Në orët e mbrëmjes reshjet e shiut mund të përzihen me fjolla bore edhe përgjatë viseve kodrinore. The fortress named in Turkish Nobırda came under siege for forty days by the Ottomans, before capitulating and becoming occupied by the Ottomans on 1 June 1455. Most areas besides Istok and Prizren have average January temperatures under freezing! Me pozicionin e saj të favorshëm përballë deteve Adriatik dhe Jon, si dhe malësitë e mbështetura mbi pjesën e ngritur të Ballkanit, Shqipëria ka një numër të madh zonash klimaterike, krahasuar kjo me sipërfaqen e saj modeste. Pasdite dhe në mbrëmje priten kthjellime.

Next

Moti sot dhe parashikimi i motit për: Prishtinë

Moti ne kosove 2019

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie në të dy vlerat ekstreme. Veçori kryesore të kësaj zone janë erërat e fuqishme me drejtimin verior dhe veri-lindor si dhe temperaturat mesatare disi më të ulëta. Temperaturat mesatare variojnë nga 7°C në dimër e deri në 24°C në verë. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin. Sipas shërbimit të meteorologjisë, në zona malore reshjet do të jenë me intensitet mesatar.

Next